Kabe Resimleri, Eski ve Yeni Kabe ve Çevresinden Fotoğraflar

Eskı Kıble Resimleri

Çok eski kabe resmi

Mekke Kabe 1889 yılında yukarıdaki gibiydi, Üste görülen Osmanlı Döneminden kalan tarihi Kale de genişletme kapsamında her ne kadar Türkiye'nin tepkilerine rağmen yıkıldı.

Eski bir Kabe ve çevresi fotoğrafı

Kıblenin Yenilenen Çevresine Ait Resimleri

Suidiler son yıllarca hac ibadetini daha konforlu ve gösterişli hale getirmeye başladılar ve dünyanın En yüksek saat kulesi olan Mekke Saat Kulesi (Zamzam Tower) tarzı binalar ve yapılar yapmaya başladılar ve gördüğünüz aşağıdaki manzara ortaya çıkmaktadır. Saat kulesinin hilali 23 metre ve altından yapılma. Saat yerden 400 metre yükseklikte yapı ise tam tamına 601 metre yüksekliğinde ve dünyanın en yüksek 2. binasıdır. Saatin yelkovan uzunluğu 22 metre, akrep uzunluğu ise 18 metre. Saatin bazı noktalarında bulunan mozaikler Venedik'te 250 kilo "altın" kullanılarak imal edildi. İç mekanizması Almanya'da Perrot ailesi tarafından yapıldı. Işıklandırma sistemi Avusturya'da dizayn edildi ve 1 milyonun üzerinde LED ışık tüpü kullanıldı. Gündüz yahut gece saatin kaç olduğunu 8 kilometre mesafeden okuyabiliyorsunuz. Kulenin üzerindeki özel hopalörler Amerika'da üretildi ve ezan okunduğunda ses 7 kilometre mesafeye kadar gidebiliyor. Namaz vakitlerinde, bayramlarda ve bazı özel günlerde arzu edilirse kulenin tepesinden ve hilalin yan kısımlarından çıkan ışıklar 30 kilometre kadar uzaklıktan görülebiliyor. Kabe ve çevresi bu hale getirilirken 300 den fazla tarihi eser yıkıldı, Bunların içinde camiler ve mezarlıklar da var üstelik.

 

2035 yılında Kabenin aşağıdaki gibi olması bekleniyor, projesi bu şekilde

 

20 yıl sonra proje kapsamında, yapımı tartışmalara konu olan, Zemzem Kuleleri adı da verilen Al Baid Kuleleri tamamen kaldırılacak.